2008. november 15., szombat

Póréhagymás, fetás, sütőtökös tortácska


Amikor jöttem haza a fodrásztól, nagyon megéheztem, és rájöttem, hogy nem bírok még egyszer rendelt/ utcán vásárolt szart enni, de rengeteget kellet rajzolnom, úgyhogy valami gyors megoldásra volt szükség. Bevillantak a leveles tészta alapú torták, korábban már népszerűsítettem én is, mivel nagyon gyorsan kész van, nem macerás megcsinálni, szezontól függően ezer féle képpen lehet variálni és jól lehet lakni vele. Úgy döntöttem, hogy körülnézek hazafele a közértben és a választéktól függően kap tölteléket az ebédem. Nagy bánatomra csak sütőtököt találtam (nem igazán kedvelem), de bátor voltam és belevágtam. Utólag úgy érzem, hogy jó döntést hoztam, mivel azóta már másodszor sütöttem. Az első verzió nagy tortaként készült, most viszont kicsiket csináltam a szombat esti bulizás előtti alapozáshoz.
Ezt az ételt ajánlom gyors vacsoraként, buli kajaként vagy ha van több ideje az embernek szép kosárkákat csinálni (pl. ilyen módszerrel), lehet egy komolyabb vacsora előétele is.


Hozzávalók:

1 csomag leveles tészta
1 kicsi sütőtök fele 1x1x1 cm-es kockákra vágva
1 nagy póréhagyma
4-5 dkg reszelt ementáli (de nem a nagy lyukon lereszelve)
1-2 dkg gorgonzola
1 dl sűrű tejszín
1-2 dkg feta
3 dkg vaj
olíva olaj
só frissen őrölt színes bors

A leveles tésztát megfelelő méretűre vágom (kinyújtom, ha kell), és kibélelem vele a sütőformát (lehet nagyot vagy kicsit is választani alkalomtól függően), megszurkálom az alját és 200 fokra előmelegített sütőben félkészre sütöm (korábban kihagytam ezt a lépést, de nekem kicsit nyers maradt a tészta alja).
A kockára vágott sütőtököt a póréhagyma nagy részével (egy 8 centis darabot érdemes félrerakni lehetőleg a vége felől, így szép narancssárga lesz a püré), egy kis olíva olajon és a vajon megfuttatom, majd sózom, borsozom és fél deci vízzel puhára főzöm, belemorzsolom a gorgonzolát, összeturmixolom a tejszínnel, majd belekeverem a reszelt sajtot. A torták aljára 1-2 hagymakarikát fektetek, kanalazok rájuk a püréből, a tetejére mehet megint egy kevés hagyma és a feta, majd a sütőben készre sütöm őket.

2008. november 4., kedd

VKF! XX.- Udonleves garnélával


A mostani VKF! témája a leves. Nagyon kedvelem ezt a műfajt, de ahogy a blogon is látszik, leginkább krémlevest eszem, de azt minden zöldségből. Úgy gondoltam, ha már VKF!, akkor valami menőbbel kéne előrukkolni. Mostanában nagyon népszerű nálunk a japán konyha (heti háromszor rendelünk sushit, ami tudom, hogy nem szép dolog, de állandóan rajzolok, és nem igazán van időm főzni), ezért gondoltam úgy, hogy kelet felé veszem az irányt.
Ez egy nagyon egyszerűen elkészíthető és nagyon kiadós étel, ha egy vacsorába kéne belekomponálnom, akkor valami csipegetni való előételt adnék és desszertnek maximum gyümölcsöket. De a legjobb hétközapi vacsoraként, amikor úgyis fáradt az ember és nem akar órákat a konyhában tölteni, mivel nagyon gyorsan kész van, és ha egyszer beszerzi az ember az alap hozzávalókat (én a Kapy és Törökvész út sarkára szoktam járni a japán és koreai boltba, de pl. a Culinarisban is kapható minden hozzá), nem is kell külön nyakunkba venni a várost, elég a sarki közértbe beugrani újhagymáért. Alapja a dashi, ami a japán alaplé, amiből akár többet is lehet főzni, aztán lefagyasztani.

Egyéb levesek nálam:

Édeskömény krémleves ricottás szív alakú sült raviolival
Cékla krémleves tormás ricotta galuskával
Gomba krémleves
Póréhagymás cukkini krémleves
Sárgarépa krémleves
Sajtos zöldborsó krémleves

Hozzávalók 4 főre:

-a dashihoz:
1 liter víz
3 dkg bonito pehely
1 kombu lap

-még a leveshez:
1,5 dl szójaszósz (érdemes valami karaktereset választani)
2 ek. mirin
2 tk. cukor

-a galsukához:
1 tojás
10 dkg liszt
1 dl víz
egy csipet só
bő olaj a sütéshez (valami semleges, napraforgó vagy mogyoró pl.)

8 marék bébispenót forrázva (2-3 percig egy kevés vízben)
4 marék zöldborsó (lehet fagyasztott is) megfőzve (2-3 percig egy kevés vízben)
8 tigrisrák (megpucolva, majd kevés mogyoróolajon egy kis sóval hirtelen megsütve)
6-8 szem fafül gomba (először beáztatva majd kevés vízben készre főzve)
2 szál újhagyma zöldje ferdén fölvágva (kb. 2 mm-es karikákra vágva)
40 dkg udon tészta (lehet frisset és fagyasztottat is venni, nálam most friss volt)

A dashihoz az algát kb. 2 centis csíkokra vágom és közepes lángon fölforralom a vízzel, majd kiveszem belőle az algát és beleszórom a bonito pelyhet, amivel még 2 percig főzöm, majd hagyom kihűlni, és csak ezután szűröm le.
A galuskához összekeverem a hozzávalókat, majd bő olajban kisütöm, és konyhai papírtörlőn lecsöpögtetem. A tésztát a csomagoláson lévő utasítás szerint megfőzöm (amit én vettem, azt 2-3 percig kellett, majd a tányér aljára halmozom. Mehet rá külön csoportokban a spenót, a borsó, a garnála, a vékony csíkokra vágott gomba. Az alaplét fölforralom, hozzáöntöm a szójaszósz, mirin és cukor keverékét még egy percig forralom őket (mivel ennyi szójaszósz van benne, a rák kivételével semmit nem kell sózni), majd a tányérba kanalazom a forró levest, a végén rádobom a galsukákat, majd megszórom az újhagymával.